199D336X9016D1V1E3
Tantalum Capacitor, 33 uF, 16 V, ± 10%, PC Pin, 2.54 mm, Radial Leaded, 6 mm, 10.16 mm
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 199D336X9016D1V1E3
Secondary Manufacturer Part#: 199D336X9016D1V1E3
  • Terminations: Tin/lead (SnPb), 100 % tin (Sn)
Description Value
33 uF
± 10%
Radial Leaded
PC Pin
2.54 mm
85 °C
-55 °C
6 mm
10.16 mm
TANTALEX 199D Series
16 V