199D106X9035D1V1E3
Tantalum Capacitor, 10 uF, 35 V, ± 10%, Radial Leaded, 2.54 mm, Radial Leaded, 10.16 mm
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 199D106X9035D1V1E3
Secondary Manufacturer Part#: 99M0565
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Solid-Electrolyte TANTALEX® Capacitors, Resin-Coated, Radial-Lead
  • Terminations: Tin/lead (SnPb), 100 % tin (Sn)
  • Rugged, reliable capacitors featuring low leakage current and low dissipation factor
  • Standard ratings include replacements for Type 196D capacitors
  • Lead (Pb)-free capacitors have “L” in body marking
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 10%
Radial Leaded
Radial Leaded
-888
2.54 mm
85 °C
-55 °C
6 mm
10.16 mm
-888
35 V