195D106X0050R2T
195D106X0050R2T
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 195D106X0050R2T
Secondary Manufacturer Part#: 195D106X0050R2T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Solid Tantalum Chip Capacitors TANTAMOUNT, Conformal Coated
  • 8 mm, 12 mm tape packaging to EIA-481 reeling per IEC 60286-3. 7" (178 mm) standard 13"" (330 mm) available
  • US and European case sizes available
  • Terminations: 100 % tin (2) standard, tin / lead available
  • All cases except R c"
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
R
MSL 2A - 4 weeks
125 °C
-55 °C
3.5 mm
7.2 mm
7.2 x 6 x 3.5
50 V