134D686X9050C6
Tantalum Capacitor, 68 uF, 50 V, ± 10%, Axial Leaded, 1.5 ohm, 1.4 A, 4.78 mm, 11.51 mm
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 134D686X9050C6
Secondary Manufacturer Part#: 134D686X9050C6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High capacitance
  • Hermetically sealed, tantalum case
  • +200 °C high temperature
  • Terminations: axial, standard tin / lead (SnPb)
  • 100 % tin (RoHS-compliant) available
  • Mounting: through-hole
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
68 uF
± 10%
Axial Leaded
1.5 Ohm
85 °C
-55 °C
4.78 mm
11.51 mm
HI-TMP 134D Series
1.4 A
50 V