TJ10S04M3L(T6L1,NQ
Trans MOSFET P-CH 40V 10A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Manufacturer:Toshiba
Product Category: Discretes, FETs, Single MOSFETs
Avnet Manufacturer Part #: TJ10S04M3L(T6L1,NQ
Secondary Manufacturer Part#: TJ10S04M3L(T6L1,NQ
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q101 qualified
  • Low drain-source on-resistance: Rds(ON) = 33.8 m? (typ.) (Vgs = -10 V)
  • Low leakage current: Idss = -10 µA (max) (Vds = -40 V)
  • Enhancement mode: Vth = -2.0 to -3.0 V (Vds = -10 V, Id = -1 mA)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
P Channel
10
44 mOhm
40
175 °C