TCR2EE18,LM(CT
LDO Voltage Regulator, Fixed, 1.5 V to 5.5 V, 1 Output, 230 mV Drop, 1.8 V, 200 mA, 5 Pins, SOT-553
Manufacturer:Toshiba
Avnet Manufacturer Part #: TCR2EE18,LM(CT
Secondary Manufacturer Part#: TCR2EE18,LM(CT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Low output noise voltage (VNO=35µVrms (typ) at 2.5V output, IOUT=10mA, 10Hzf100KHz)
  • Fast load transient response (?VOUT=±60mV(typ) at IOUT=1mA?150mA, COUT=1.0µF)
  • Low quiescent bias current (IB = 35µA (typ.) at IOUT = 0mA)
  • H
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 %
5.5 V
1.5 V
1.5 to 5.5 V
15 mV
30 mV
260
0.31@150mA V
0.06 mA
Surface Mount
1
-40 to 85 °C
85 °C
-40 °C
0.2 A
Fixed
1.8 V
5SOT-553
5
Positive
1.6 x 1.2 x 0.55
1.8V 200mA LDO Voltage Regulators
Industrial
SOT-553
0.23@150mA V