HDP26-24-31PE-L017
Conn Circular Housing Inline Circular Housing Plug PIN 31 POS 24 Shell Size Glass Filled Polyamide 66
Manufacturer:TE Connectivity
Avnet Manufacturer Part #: HDP26-24-31PE-L017
Secondary Manufacturer Part#: 91R0967
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The HDP26-24-31PE-L017 from Deutsch is a 31 position sealed circular plug housing for male terminals. This heavy duty plastic housing is designed specifically for the truck, bus and off-highway industry. It quick connect and disconnect bayonet style coupling of this connector reduces assembly line time and installation costs.
  • Operating voltage of 250VDC
  • Black colour glass filled polyamide body (PA GF)
  • Cable exit angle is 180°
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • IP67 degree of protection
  • Copper alloy contacts with nickel plating
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Glass Filled Polyamide 66
PIN
DEUTSCH HDP Series Cable Mount Circular Connector
Plug
31
-55 to 125 °C
49.53 x 42.55 mm