3520330RJT
SMD Chip Resistor, 330 Ohm, ± 5%, 1 W, 2512 [6332 Metric], Thick Film, Power
Manufacturer:TE Connectivity
Product Category: Resistors, Surface Mount Resistors
Avnet Manufacturer Part #: 3520330RJT
Secondary Manufacturer Part#: 3-1622820-8
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Power rating of 1W at 70°C
  • Small size to power ratio
  • Maximum overload voltage is 400V
  • Working voltage is 200V
  • E-24 resistance grid value
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
-55 °C
1.0000 W
6.4 mm
3520 Series
3.2 mm
330
Thick Film
Power
200.0000 ppm/°C
200 V