CLF7045NIT-1R5N-D
Power Inductor (SMD), 1.5 uH, ± 30%, 5.4 A, Shielded, 8.6 A, 7.4mm x 7mm x 4.5mm
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: CLF7045NIT-1R5N-D
Secondary Manufacturer Part#: CLF7045NIT-1R5N-D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Magnetic shield type wound inductor for power circuits.
  • It can be used at a wide temperature range. –55 to +150°C(Including self-temperature rise)
  • 1 to 470µH, wide E-6 Series lineup allows for various usages.
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Ferrite
0.01 Ohm
1.5 uH
±30%
Shielded
4.5 mm
7.4 mm
CLF-NI-D Series
7 mm
5.4 A
6.3 A