B32673P5225K
Power Film Capacitor, 2.2 uF, 200 V, 520 V, ± 10%, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, Through Hole
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: B32673P5225K
Secondary Manufacturer Part#: B32673P5225K000
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Lead spacing : 22.5
  • Very compact design
  • Very small dimensions
  • Very high ripple and peak current
  • High frequency AC operation capability
  • High voltage capability
  • Excellent self-healing property
  • RoHS-compatible
Description Value
2.2 uF
10%
Through Hole
PC Pin
110 V/us
-888
GRADE II (Test Condition A)
22.5 mm
125 °C
-55 °C
-888
20.5 mm
26.5 mm
10.5 mm
200 V
520 V