T810-800B-TR
Thyristor TRIAC 800V 84A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Manufacturer:STMicroelectronics
Product Category: Discretes, Thyristors, TRIACs
Avnet Manufacturer Part #: T810-800B-TR
Secondary Manufacturer Part#: T810-800B-TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • On-state rms current, IT(RMS)8 A
  • Repetitive peak off-state voltage, VDRM/VRRM600 to 800 V
  • Triggering gate current, IGT (Q1)5 to 50 mA
  • Technical Attributes
    Find Similar Parts
    Description Value
    1.2
    125 °C