STM32L152V8T6TR
MCU 32-bit STM32L ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin LQFP T/R
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32L152V8T6TR
Secondary Manufacturer Part#: STM32L152V8T6TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The ultra-low-power STM32L151x6/8/B and STM32L152x6/8/B devices incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance ARM Cortex -M3 32-bit RISC core operating at 32 MHz frequency (33.3 DMIPS), a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and RAM up to 16 Kbytes) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.All devices offer a 12-bit ADC, 2 DACs and 2 ultra-low-power comparators, six general-purpose 16-bit timers and two basic timers, which can be used as time bases.Moreover, the STM32L151x6/8/B and STM32L152x6/8/B devices contain standard and advanced communication interfaces: up to two I²Cs and SPIs, three USARTs and a USB. The STM32L151x6/8/B and STM32L152x6/8/B devices offer up to 20 capacitive sensing channels to simply add touch sensing functionality to any application.They also include a real-time clock and a set of backup registers that remain powered in Standby mode.Finally, the integrated LCD controller (except STM32L151x6/8/B devices) has a built-in LCD voltage generator that allows you to drive up to 8 multiplexed LCDs with contrast independent of the supply voltage.The ultra-low-power STM32L151x6/8/B and STM32L152x6/8/B devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. It is available in the -40 to +85 °C temperature range, extended to 105°C in low power dissipation state. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • Ultra-low-power platform
  • 1.65 V to 3.6 V power supply
  • -40°C to 85°C/105°C temperature range
  • 0.3 µA Standby mode (3 wakeup pins)
  • 0.9 µA Standby mode + RTC
  • 0.57 µA Stop mode (16 wakeup lines)
  • 1.2 µA Stop mode + RTC
  • 9 µA Low-power run mode
  • 214 µA/MHz Run mode
  • 10 nA ultra-low I/O leakage
  • < 8 µs wakeup time
  • Core: ARM® Cortex® -M3 32-bit CPU
  • From 32 kHz up to 32 MHz max
  • 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
  • Memory protection unit
  • Reset and supply management
  • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
  • Ultra-low-power POR/PDR
  • Programmable voltage detector (PVD)
  • Clock sources
  • 1 to 24 MHz crystal oscillator
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • High Speed Internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
  • Internal low-power 37 kHz RC
  • Internal multispeed low-power 65 kH
  • Technical Attributes
    Find Similar Parts
    Description Value
    32 Bit
    ARM Cortex M3
    LQFP
    Surface Mount
    I2C/SPI/USART/USB
    STM32
    STM32L1
    80
    85 °C
    -40 °C