STM32L063C8U6
ARM MCU, 32-bit, ARM Cortex-M0+, 32 MHz, 64 KB, 8 KB, 48 Pins, UFQFPN-EP
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32L063C8U6
Secondary Manufacturer Part#: STM32L063C8U6
Description Value
10
12-bit
32-bit Bit
ARM Cortex-M0+
UFQFPN-EP
Surface Mount
I2C, I2S, LPUART, SPI, USART, USB
STM32
STM32L0
37
32 MHz
85 °C
-40 °C
STM32 Family STM32L0 Series Microcontrollers
64 KB
8 KB
3.6 V
1.65 V