STM32F429BGT6
MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 208-pin LQFP Tray
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F429BGT6
Secondary Manufacturer Part#: STM32F429BGT6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F427xx and STM32F429xx devices are based on the high-performance ARM Cortex-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 180 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.The STM32F427xx and STM32F429xx devices incorporate high-speed embedded memories (Flash memory up to 2 Mbyte, up to 256 kbytes of SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.All devices offer three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers including two PWM timers for motor control, two general-purpose 32-bit timers.They also feature standard and advanced communication interfaces.
  • Core: ARM® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 180 MHz, MPU, 225 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
  • Memories
  • Up to 2 MB of Flash memory organized into two banks allowing read-while-write
  • Up to 256+4 KB of SRAM including 64-KB of CCM (core coupled memory) data RAM
  • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  • Clock, reset and supply management
  • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
  • POR, PDR, PVD and BOR
  • 4-to-26 MHz crystal oscillator
  • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
  • 32 kHz oscillator
    Description Value
    24
    12-bit
    32 Bit
    ARM Cortex M4
    LQFP
    Surface Mount
    CAN/Ethernet/I2C/I2S
    STM32
    STM32F4
    168
    85 °C
    -40 °C