STM32F407VGT6
ARM MCU, Ethernet MAC, Camera Interface, STM32 Family STM32F4 Series Microcontrollers
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F407VGT6
Secondary Manufacturer Part#: STM32F407VGT6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F407VGT6 is based on the high performance ARM Cortex-M4 32 bit RISC core operating at a frequency of up to 168MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single precision data processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security. The STM32F407VGT6 incorporates high speed embedded memories (Flash memory up to 1Mbyte, up to 192Kbytes of SRAM), up to 4Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses and a 32 bit multi AHB bus matrix.
  • Up to 1Mbyte of Flash memory
  • Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64Kbyte of CCM (core coupled memory) data RAM
  • Flexible static memory controller supporting Compact Flash, SRAM, PSRAM, NOR and NAND memories
  • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  • Clock, reset and supply management
  • 4MHz to 26 MHz crystal oscillator
  • Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
  • 32kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 32kHz RC with calibration
  • Sleep, Stop and Standby modes
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
16
12-bit
32 Bit
ARM Cortex M4F
LQFP
Surface Mount
CAN/Ethernet/I2C/I2S
STM32
STM32F4
82
85 °C
-40 °C