STM32F407VET6
ARM MCU, Ethernet MAC, Camera Interface, STM32 Family STM32F4 Series Microcontrollers
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F407VET6
Secondary Manufacturer Part#: STM32F407VET6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Operating voltage range from 1.8 to 3.6V, 168MHz max CPU frequency
  • Internal 16MHz factory-trimmed RC (1% accuracy), 32kHz oscillator for RTC with calibration
  • General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
  • Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces, Cortex-M4 Embedded Trace Macrocell™
  • USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
  • True random number generator, CRC calculation unit
  • Temperature coefficient is 30ppm/°C typical
  • 512Kbytes of flash memory size, connectivity, camera interface, ethernet
  • Industrial temperature range from -40°C to 85°C
  • 100-pin LQFP package
Description Value
16
12-bit
32 Bit
ARM Cortex M4F
LQFP
Surface Mount
CAN/Ethernet/I2C/I2S
STM32
STM32F4
82
85 °C
-40 °C