STM32F205ZET7
MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V/3.3V 144-Pin LQFP Tray
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F205ZET7
Secondary Manufacturer Part#: STM32F205ZET7
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F20x family is based on the high-performance ARM Cortex-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 120 MHz. The family incorporates high-speed embedded memories (Flash memory up to 1 Mbyte, up to 128 Kbytes of system SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, three AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix.The devices also feature an adaptive real-time memory accelerator (ART Accelerator) which allows to achieve a performance equivalent to 0 wait state program execution from Flash memory at a CPU frequency up to 120 MHz. This performance has been validated using the CoreMark benchmark.All devices offer three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers including two PWM timers for motor control, two general-purpose 32-bit timers. a true number random generator (RNG). They also feature standard and advanced communication interfaces. New advanced peripherals include an SDIO, an enhanced flexible static memory control (FSMC) interface (for devices offered in packages of 100 pins and more), and a camera interface for CMOS sensors. The devices also feature standard peripherals.
  • Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU (120 MHz max) with Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™ allowing 0-wait state execution performance from Flash memory, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
  • Memories
  • Up to 1 Mbyte of Flash memory
  • 512 bytes of OTP memory
  • Up to 128 + 4 Kbytes of SRAM
  • LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  • Clock, reset and supply management
  • From 1.8 to 3.6 V application supply+I/Os
  • POR, PDR, PVD and BOR
  • 4 to 26 MHz crystal oscillator
  • Internal 16 MHz factory-trimmed RC
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 32 kHz RC with calibration
  • Low power
  • Sleep, Stop and Standby modes
  • VBATsupply for RTC, 20 × 32 bit backup registers, and optional 4 KB backup SRAM
  • 3 × 12-bit, 0.5 µs ADCs with up to
    Description Value
    24
    12-bit
    32 Bit
    ARM Cortex M3
    LQFP
    Surface Mount
    CAN/I2C/I2S/SPI/UART
    STM32
    STM32F2
    114
    105 °C
    -40 °C