STM32F103VEH6TR
MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin LF-BGA T/R
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F103VEH6TR
Secondary Manufacturer Part#: STM32F103VEH6TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F103x4 and STM32F103x6 performance line family incorporates the high-performance ARM Cortex-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 32 Kbytes and SRAM up to 6 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer two 12-bit ADCs, three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard and advanced communication interfaces: up to two I²Cs and SPIs, three USARTs, an USB and a CAN.The STM32F103xx low-density performance line family operates from a 2.0 to 3.6 V power supply. It is available in both the –40 to +85 °C temperature range and the –40 to +105 °C extended temperature range. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.The STM32F103xx low-density performance line family includes devices in four different package types: from 36 pins to 64 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.These features make the STM32F103xx low-density performance line microcontroller family suitable for a wide range of applications such as motor drives, application control, medical and handheld equipment, PC and gaming peripherals, GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
  • ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU Core
  • 72 MHz maximum frequency,1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
  • Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memories
  • 16 or 32 Kbytes of Flash memory
  • 6 or 10 Kbytes of SRAM
  • Clock, reset and supply management
  • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
  • POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
  • 4-to-16 MHz crystal oscillator
  • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
  • Internal 40 kHz RC
  • PLL for CPU clock
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Low power
  • Sleep, Stop and Standby modes
  • VBAT supply for RTC and backup registers
  • 2 x 12-bit, 1 µs A/D converters (up to 16 channels)
  • Conversion range: 0 to 3.6 V
  • Dual-sample and hold capability
  • Temperature sensor
  • DMA
  • 7-channel DMA controller
  • Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I²Cs
  • Technical Attributes
    Find Similar Parts
    Description Value
    16
    12-bit
    32 Bit
    ARM Cortex M3
    LFBGA
    Surface Mount
    CAN/I2C/SPI/USART/US
    STM32
    STM32F1
    80
    85 °C
    -40 °C