STM32F058C8U6
MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V 48-Pin UFQFPN Tray
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F058C8U6
Secondary Manufacturer Part#: STM32F058C8U6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F058xx microcontrollers incorporate the high-performance ARM Cortex -M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (64 Kbytes of Flash memory and 8 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (up to two I²Cs, up to two SPIs, one I²S, one HDMI CEC and up to two USARTs), one 12-bit ADC, one 12-bit DAC, up to six general-purpose 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.The STM32F058xx microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges at a 1.8 V ± 8% power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.The STM32F058xx microcontrollers include devices in three different packages ranging from 48 pins to 64 pins with a die form also available upon request. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F058xx peripherals proposed.These features make the STM32F058xx microcontrollers suitable for a wide range of applications such as application control and user interfaces, handheld equipment, A/V receivers and digital TV, PC peripherals, gaming and GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
  • Core: ARM® 32-bit Cortex® -M0 CPU, frequency up to 48 MHz
  • Memories
  • 64 Kbytes of Flash memory
  • 8 Kbytes of SRAM with HW parity checking
  • CRC calculation unit
  • Power management
  • Digital and I/O supply: VDD= 1.8 V ± 8%
  • Analog supply: VDDA= from VDDto 3.6 V
  • Low power modes: Sleep, Stop
  • VBATsupply for RTC and backup registers
  • Clock management
  • 4 to 32 MHz crystal oscillator
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
  • Internal 40 kHz RC oscillator
  • Up to 54 fast I/Os
  • All mappable on external interrupt vectors
  • Up to 35 I/Os with 5 V tolerant capability
  • 5-channel DMA controller
  • One 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
  • Conversion range: 0 to 3.6 V
  • Separate analog supply from 2.4 up to 3.6
  • One 12-bit DAC channel
  • Two fast lo
    ARM Cortex M0
    UFQFPN
    Surface Mount
    I2C/I2S/SPI/USART
    STM32
    STM32F0
    38
    85 °C
    -40 °C