STM32F051C8T7
MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 64kB Flash 48-Pin LQFP Tray
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F051C8T7
Secondary Manufacturer Part#: STM32F051C8T7
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F051C8T7 is an entry level STM32 F0 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M0 RISC core operating at a 48MHz frequency, high speed embedded memories (Flash memory up to 64kB and SRAM up to 8KB) and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. This device offer standard communication interfaces (two I²Cs, two SPIs, one I²S, one HDMI CEC and two USARTs), one 12-bit ADC, one 12-bit DAC, six 16-bit timers, one 32-bit timer and an advanced control PWM timer.
  • CRC calculation unit
  • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
  • Programmable voltage detector (PVD)
  • Low-power modes - Sleep, stop, standby
  • VBAT supply for RTC and backup registers
  • 4 to 32MHz Crystal oscillator
  • 32kHz Oscillator for RTC with calibration
  • Internal 8MHz RC with x6 PLL option
  • Internal 40kHz RC oscillator
  • 5-channel DMA Controller
ARM Cortex M0
LQFP
Surface Mount
I2C/I2S/SPI/USART
STM32
STM32F0
39
105 °C
-40 °C