STM32F042F4P6TR
MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 2.5V/3.3V 20-Pin TSSOP T/R
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F042F4P6TR
Secondary Manufacturer Part#: STM32F042F4P6TR
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F042x microcontrollers incorporate the high-performance ARM Cortex -M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash memory and 6 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (one I²C, two SPIs/one I²S, one HDMI CEC and two USARTs), one USB Full speed device (crystal-less), one CAN, one 12-bit ADC, four general-purpose 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.The STM32F042x microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.The STM32F042x microcontrollers include devices in seven different packages ranging from 20 pins to 48 pins with a die form also available upon request. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F042x peripherals proposed.These features make the STM32F042x microcontrollers suitable for a wide range of applications such as application control and user interfaces, handheld equipment, A/V receivers and digital TV, PC peripherals, gaming and GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
  • Core: ARM®32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
  • Memories
  • 16 to 32 Kbytes of Flash memory
  • 6 Kbytes of SRAM with HW parity
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
  • Digital and I/Os supply: VDD= 2 V to 3.6 V
  • Analog supply: VDDA= VDDto 3.6 V
  • Selected I/Os: VDDIO2= 1.65 V to 3.6 V
  • Power-on/Power down reset (POR/PDR)
  • Programmable voltage detector (PVD)
  • Low power modes: Sleep, Stop, Standby
  • VBATsupply for RTC and backup registers
  • Clock management
  • 4 to 32 MHz crystal oscillator
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
  • Internal 40 kHz RC oscillator
  • Internal 48 MHz oscillator with automatic trimming based on ext. synchronization
  • Up to 37 fast I/Os
  • All mappable on external interrupt vectors
  • Up to 37 I/Os with 5 V
    ARM Cortex M0
    TSSOP
    Surface Mount
    CAN/I2C/I2S/SPI/USAR
    STM32
    STM32F0
    16
    85 °C
    -40 °C