STM32F031K6U7
MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 32kB Flash 32-Pin UFQFPN Tray
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F031K6U7
Secondary Manufacturer Part#: STM32F031K6U7
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F031x microcontrollers incorporate the high-performance ARM Cortex-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz maximum frequency, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash memory and up to 4 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (one I²C, one SPI, one I²S, and one USART), one 12-bit ADC, up to five general-purpose 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.The STM32F031x microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.The STM32F031x microcontrollers include devices in four different packages ranging from 20 pins to 48 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F031x peripherals proposed.These features make the STM32F031x microcontrollers suitable for a wide range of applications such as application control and user interfaces, handheld equipment, A/V receivers and digital TV, PC peripherals, gaming and GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
  • Core: ARM® 32-bit Cortex™-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
  • Memories
  • 16 to 32 Kbytes of Flash memory
  • 4 Kbytes of SRAM with HW parity checking
  • CRC calculation unit
  • Reset and supply management
  • Voltage range: 2.0 to 3.6 V
  • Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
  • Programmable voltage detector (PVD)
  • Low power modes: Sleep, Stop and Standby
  • VBATsupply for RTC and backup registers
  • Clock management
  • 4 to 32 MHz crystal oscillator
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
  • Internal 40 kHz RC oscillator
  • Up to 39 fast I/Os
  • All mappable on external interrupt vectors
  • Up to 25 I/Os with 5 V tolerant capability
  • 5-channel DMA controller
  • 1 × 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 10 channels)
  • Conversion range: 0 to 3.6V
  • Separate analog supply from 2.4 up to 3.6 V
  • Up to 9 timers
    ARM Cortex M0
    UFQFPN EP
    Surface Mount
    I2C/I2S/SPI/USART
    STM32
    STM32F0
    27
    105 °C
    -40 °C