STM32F031K6U6
MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 32kB Flash 32-Pin UFQFPN Tray
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F031K6U6
Secondary Manufacturer Part#: STM32F031K6U6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F031x microcontrollers incorporate the high-performance ARM Cortex-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz maximum frequency, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash memory and up to 4 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (one I²C, one SPI, one I²S, and one USART), one 12-bit ADC, up to five general-purpose 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.The STM32F031x microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.The STM32F031x microcontrollers include devices in four different packages ranging from 20 pins to 48 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F031x peripherals proposed.These features make the STM32F031x microcontrollers suitable for a wide range of applications such as application control and user interfaces, handheld equipment, A/V receivers and digital TV, PC peripherals, gaming and GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
  • CRC calculation unit, 32Kb flash, 4KB SRAM
  • 2V to 3.6V voltage range, power-on/power down reset (POR/PDR)
  • 4 to 32MHz crystal oscillator, internal 40KHz RC oscillator
  • 27 GPIO, 5-channel DMA controller
  • (10 ext + 3 int) 12bit ADC
  • 1 (16bit) advanced control, 4 (16bit) 1 (32bit) general purpose timers
  • Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from stop/standby
  • SPI, I2C and USART communication interfaces
  • Serial wire debug (SWD), 96bit unique ID
ARM Cortex M0
UFQFPN EP
Surface Mount
I2C/I2S/SPI/USART
STM32
STM32F0
27
85 °C
-40 °C