ESDA6V1-5M6
ESD Protection Device, UQFN, 6 Pins, 3 V, 70 pF
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: ESDA6V1-5M6
Secondary Manufacturer Part#: ESDA6V1-5M6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • High ESD protection level
  • High integration
  • Suitable for high density boards
  • 4 unidirectional Transil diodes (ESDA6V1M6)
  • 5 unidirectional Transil diodes (ESDA6V1-5M6)
  • Breakdown Voltage VBR= 6.1 V min
  • High peak power dissipation: 100 Watts 8/20 µs
  • Low leakage current < 500 nA
  • Low diode capacitance (70 pF typ at 0 V)
  • Very small PCB area: 1.45 mm2
  • 500 microns pitch
  • Lead-free package
  • Technical Attributes
    Find Similar Parts
    Description Value
    6.1 V
    70 pF
    3 V
    UQFN
    Unidirectional
    Surface Mount
    5
    125 °C
    -40 °C
    100 W
    500 nA
    3 V