ESDA14V2SC6
ESD Protection Device, 35 V, SOT-23, 6 Pins, 12 V, 100 pF, ESDAxxSCx
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: ESDA14V2SC6
Secondary Manufacturer Part#: ESDA14V2SC6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 4 Unidirectional ESD protection
  • 400W at 8/20µs Peak pulse power
  • High ESD protection level up to 30kV
  • High integration
  • Suitable for high density boards
  • -55 to 150°C Operating junction temperature range
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
14.2 V
100 pF
35 V
SOT-23
Unidirectional
Surface Mount
4
150 °C
-55 °C
14.2 V
400 W
ESDAxxSCx Series
5 uA
12 V