BAS70-05WFILM
Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 70 V, 70 mA, 1 V, 1 A, 150 °C
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: BAS70-05WFILM
Secondary Manufacturer Part#: BAS70-05WFILM
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The BAS70 series uses 70 V Schottky barrier diodes packaged in SOD-123, SOD-323, SOD-523, SOT-23, SOT-323, SOT-323-6L or SOT-666. These diodes are specially suited for signal detection and temperature compensation in RF applications.
  • Very low conduction losses
  • Negligible switching losses
  • Low forward and reverse recovery times
  • Surface mount device
  • Low capacitance diode
  • Low resistance and inductance
  • Technical Attributes
    Find Similar Parts
    Description Value
    70
    SOT-323
    Dual Common Cathod
    Surface Mount
    1
    150 °C