SIT9121AC-1C2-33E133.330000T
ULTRA PERFORMANCE DIFFERENTIAL OSCILLATOR, -20 TO 70C, 5032, 25PPM, 3.3V, 133.33MHZ, OE, LVPECL, SMD
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT9121AC-1C2-33E133.330000T
Secondary Manufacturer Part#: SIT9121AC-1C2-33E133.330000T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The SiT9121 is a highly flexible, ultra performance, programmable Differential Oscillator that supports LVPECL and LVDS output signaling types. This differential oscillator covers any frequency between 1 to 220 MHz, with best-in-class RMS phase jitter of 0.6 ps. Unlike quartz or SAW based traditional oscillators, the SiT9121 is available in any combination of voltage (2.5V to 3.3V), frequency stability (±10, ±20, ±25, and ±50 PPM) and package (3225, 5032, 7050) options.
  • Any frequency between 1 MHz and 220 MHz accurate to 6 decimal places
  • LVPECL and LVDS output signaling types
  • 0.6ps RMS phase jitter (random) over 12 kHz to 20 MHz bandwidth
  • Frequency stability as low as ±10 ppm
  • Industrial and extended commercial temperature ranges
  • Industry-standard packages: 3.2x2.5, 5.0x3.2 and 7.0x5.0 mm x mm
  • For frequencies higher than 220 MHz