SIT9120AI-2D2-33E100.000000Y
FIXED FREQUENCY DIFFERENTIAL OSCILLATOR, -40 TO 85C, 7050, 25PPM, 3.3V, 100MHZ, OE, LVDS, SMD
Avnet Manufacturer Part #: SIT9120AI-2D2-33E100.000000Y
Secondary Manufacturer Part#: SIT9120AI-2D2-33E100.000000Y
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
The SiT9120 is a fixed frequency, ultra-performance, differential oscillator that supports LVPECL and LVDS output signalling types. This differential oscillator covers most commonly used frequencies between 25 MHz to 212.5 MHz, with best-in-class RMS phase jitter of 0.6 ps. Unlike quartz or SAW based traditional oscillators, the SiT9120 is available in any combination of voltage (2.5V to 3.3V), frequency stability (±10,±20,±25, and ±50 PPM) and package (3225, 5032, 7050) options.
- 0.6 ps integrated RMS phase jitter (12 kHz to 20 MHz)
- Excellent frequency stability, as low as ±10 PPM
- Extensive programmability
- Fixed Frequency between 25 to 212.5 MHz
- LVPECL and LVDS output signaling types
- Supply voltage of 2.5V and 3.3V