SIT9120AC-2C1-33S98.304000T
Silicon Oscillator 98.304MHz 3.3V 4-Pin QFN T/R
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT9120AC-2C1-33S98.304000T
Secondary Manufacturer Part#: SIT9120AC-2C1-33S98.304000T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The SiT9120 is a fixed frequency, ultra-performance, differential oscillator that supports LVPECL and LVDS output signalling types. This differential oscillator covers most commonly used frequencies between 25 MHz to 212.5 MHz, with best-in-class RMS phase jitter of 0.6 ps. Unlike quartz or SAW based traditional oscillators, the SiT9120 is available in any combination of voltage (2.5V to 3.3V), frequency stability (±10,±20,±25, and ±50 PPM) and package (3225, 5032, 7050) options.
  • 0.6 ps integrated RMS phase jitter (12 kHz to 20 MHz)
  • Excellent frequency stability, as low as ±10 PPM
  • Extensive programmability
  • Fixed Frequency between 25 to 212.5 MHz
  • LVPECL and LVDS output signaling types
  • Supply voltage of 2.5V and 3.3V