SIT9001AC-33-33D4-12.00000T
PROGRAMMABLE SPREAD SPECTRUM OSCILLATOR, -20 TO 70C, 5032, 50PPM, 3.3V, 12MHZ, SD, -2.0%, SMD
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT9001AC-33-33D4-12.00000T
Secondary Manufacturer Part#: SIT9001AC-33-33D4-12.00000T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Frequency range from 1 MHz to 200 MHz
  • Center Spread Modulation: ±0.25%, ±0.5%, ±1%
  • Down Spread Modulation: -0.5%, -1%, -2%; spread disable option available
  • Power down or output enable option available
  • Frequency stability: ±25 ppm, ±50 ppm and ±100 ppm (Spread = OFF)
  • Operating voltage: 1.8V or 2.5 or 3.3 V; other voltages up to 3.63 V (contact SiTime)
  • Operating temperature range: Industrial, -40°C to +85°C, Extended Commercial, -20°C to +70°C
  • Industry-standard packages: 2.5 x 2.0, 3.2 x 2.5, 5.0 x 3.2, 7.0 x 5.0 mm x mm
  • Pb-free, RoHS and REACH compliant
  • High drive option: 30pF load (contact factory)