SIT8209AC-82-28E-166.000000Y
Clock Oscillator 166MHz 2.8V 15pF 4-Pin QFN T/R
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT8209AC-82-28E-166.000000Y
Secondary Manufacturer Part#: SIT8209AC-82-28E-166.000000Y
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The SiT8209 is a high frequency, ultra performance oscillator for telecom, networking, storage and wireless applications. It is the industry's first MEMS oscillator to deliver 500 femtoseconds of typical integrated RMS phase jitter (12 kHz to 20 MHz) and ± 10 PPM frequency stability across all temperature ranges. This device has a rich set of configurable features such as any frequency between 80 to 220 MHz and is available with extremely short lead time to ensure the fastest time-to-market. With Soft Edge technology EMI reduction, the SiT8209 improves system performance. The SiT8209 is 100% compatible with legacy quartz, SAW and overtone oscillators in footprint and package, and replaces these devices without any design changes.
  • Any frequency between 80.000001 and 220 MHz accurate to 6 decimal places
  • 100% pin-to-pin drop-in replacement to quartz-based oscillators
  • Ultra low phase jitter: 0.5 ps (12 kHz to 20 MHz)
  • LVCMOS/LVTTL compatible output
  • Standby or output enable modes
  • Standard 4-pin packages: 2.5 x 2.0, 3.2 x 2.5, 5.0 x 3.2, 7.0 x 5.0 mm2
  • Outstanding silicon reliability of 2 FIT or 500 million hour MTBF
  • Pb-free, RoHS and REACH compliant
  • Ultra short lead time
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
25 ppm
15 pF
70 °C
-20 °C
QFN
2.8 V