SIT8208AI-83-28S-33.333000Y
Silicon Oscillator 33.333MHz 2.8V 15pF 4-Pin QFN T/R
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT8208AI-83-28S-33.333000Y
Secondary Manufacturer Part#: SIT8208AI-83-28S-33.333000Y
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The SiT8208 is an ultra performance oscillator for telecom, storage, networking and wireless applications. It is the industry's first MEMS oscillator to deliver 500 femtoseconds of typical integrated RMS phase jitter (12kHz to 20MHz) and ± 10PPM frequency stability across all temperature ranges. It supports a rich set of configurable features such as any frequency between 1-80MHz and Soft Edge EMI reduction technology that improves system performance and ensures the fastest time-to-market. The SiT8208 is 100% compatible with legacy quartz, SAW and overtone oscillators in footprint and package, and replaces these devices without any design changes.
  • Any frequency between 1 and 80 MHz accurate to 6 decimal
  • 100% pin-to-pin drop-in replacement to quartz-based
  • Ultra low phase jitter: 0.5 ps (12 kHz to 20 MHz)
  • Frequency stability as low as ±10 PPM
  • Industrial or extended commercial temperature range
  • LVCMOS/LVTTL compatible output
  • Standard 4-pin packages: 2.5 x 2.0, 3.2 x 2.5, 5.0 x 3.2, 7.0 x 5.0 mm x mm
  • Instant samples with Time Machine II and field programmable oscillators
  • Outstanding silicon reliability of 2 FIT or 500 million hour MTBF
  • Pb-free, RoHS and REACH compliant
  • Ultra short lead time
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
50 ppm
15 pF
85 °C
-40 °C
QFN
2.8 V