SIT8208AC-32-33E-66.660000X
Silicon Oscillator 66.66MHz 3.3V 15pF 4-Pin QFN T/R
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT8208AC-32-33E-66.660000X
Secondary Manufacturer Part#: SIT8208AC-32-33E-66.660000X
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The SiT8208 is an ultra performance oscillator for telecom, storage, networking and wireless applications. It is the industry's first MEMS oscillator to deliver 500 femtoseconds of typical integrated RMS phase jitter (12kHz to 20MHz) and ± 10PPM frequency stability across all temperature ranges. It supports a rich set of configurable features such as any frequency between 1-80MHz and Soft Edge EMI reduction technology that improves system performance and ensures the fastest time-to-market. The SiT8208 is 100% compatible with legacy quartz, SAW and overtone oscillators in footprint and package, and replaces these devices without any design changes.
  • Any frequency between 1 and 80 MHz accurate to 6 decimal
  • 100% pin-to-pin drop-in replacement to quartz-based
  • Ultra low phase jitter: 0.5 ps (12 kHz to 20 MHz)
  • LVCMOS/LVTTL compatible output
  • Standard 4-pin packages: 2.5 x 2.0, 3.2 x 2.5, 5.0 x 3.2, 7.0 x 5.0 mm x mm