SIT8008BC-12-33S-18.100000G
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 2520, 25PPM, 3.3V, 18.1MHZ, ST, SMD
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT8008BC-12-33S-18.100000G
Secondary Manufacturer Part#: SIT8008BC-12-33S-18.100000G
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Any frequency between 1 MHz and 110 MHz accurate to 6 decimal places
  • Ideal for DSC, DVC, DVR, IP CAM, Tablets, e-Books, SSD, GPON, EPON, etc
  • 100% pin-to-pin drop-in replacement to quartz-based XO
  • Ideal for high-speed serial protocols such as: USB, SATA, SAS,
  • Excellent total frequency stability as low as ±20 ppm Fire wire, 100M / 1G / 10G Ethernet, etc.
  • Operating temperature from -40°C to 85°C. For 125°C and/or -55°C options
  • Low power consumption of 3.5 mA typical at 1.8V
  • Standby mode for longer battery life
  • Fast startup time of 5 ms
  • LVCMOS/HCMOS compatible output
  • Industry-standard packages: 2.0 x 1.6, 2.5 x 2.0, 3.2 x 2.5, 5.0 x 3.2, 7.0 x 5.0 mm x mm