SIT3822AC-1D2-25EE622.000000T
HIGH FREQUENCY DIFFERENTIAL MEMS VCXO (220 TO 625 MHZ), -20 TO 70C, 7050, 25PPM, 2.5V, 622MHZ, OE, 100 PPM PR, LVPECL, SMD
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT3822AC-1D2-25EE622.000000T
Secondary Manufacturer Part#: SIT3822AC-1D2-25EE622.000000T
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The SiT3822 is a highly flexible, high frequency, Voltage-Controlled Differential Oscillator (VCXO) that supports LVPECL and LVDS output signaling types with up to ±1600 PPM extremely linear pull range. This differential VCXO is available in any frequency between 220 to 625 MHz, with best-in-class RMS phase jitter of <0.5 ps over 12 KHz to 20 MHz integration bandwidth. Unlike quartz or SAW-based traditional VCXOs, the SiT3822 is available in any combination of voltage (2.5V or 3.3V), frequency stability (±10, ±25 or ±50 PPM) and package (5032 or 7050) options.
  • Any frequency between 220 MHz and 625 MHz accurate to 6 decimal places
  • Widest pull range options: ±25, ±50, ±100, ±150, ±200, ±400, ±800, ±1600 ppm
  • Superior pull range linearity of = 1%, 10 times better than quartz
  • < 1ps RMS phase jitter (random) over 12 kHz to 20 MHz bandwidth
  • Industrial and extended commercial temperature ranges
  • Industry-standard packages: 3.2 mm x 2.5 mm, 5.0 mm x 3.2 mm and 7.0 mm x 5.0 mm
  • For frequencies higher than 220 MHz