SIT3372AC-1B9-33NG161.132810Y
Ultra-low Jitter Differential VCXO 161.13281MHz 3.3V 35ppm 6-Pin Surface Mount T/R
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT3372AC-1B9-33NG161.132810Y
Secondary Manufacturer Part#: SIT3372AC-1B9-33NG161.132810Y
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The SiT3372 is a high frequency, programmable differential VCXO (voltage controlled oscillator) that supports LVPECL, LVDS and HCLS output types with 27 exceptionally linear APR (absolute pull range) options up to ±3145 ppm. Based on SiTime's unique Elite Platform™, this device delivers exceptional dynamic performance of 0.23 ps jitter, ±10 ppm, and 0.1% pull range linearity with the same excellent phase noise. Eltie products are engineered to maintain these specs in the presence of common environmental hazards such shock, vibration, power supply noise, EMI and board bending.
  • Exceptional dynamic performance in real life operating conditions
  • 0.23 ps jitter
  • ±10 ppm
  • 0.1% pull range linearity
  • Same excellent phase noise under vibration
  • 0.2 ps/mv power supply noise rejection (PSNR)
  • 3.0 x 2.5 mm package
  • Flexible programmable features
  • 10 to 220 MHz
  • 2.25 to 3.63 V
  • ±25 to±3200 ppm pull range