SIT1602BC-12-30N-32.768000D
Silicon Oscillator 32.768MHz 3V 15pF 4-Pin QFN T/R
Manufacturer:SiTime
Avnet Manufacturer Part #: SIT1602BC-12-30N-32.768000D
Secondary Manufacturer Part#: SIT1602BC-12-30N-32.768000D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Configurable feature sets:
    • 52 standard frequencies
    • Stability from ±20 ppm to ±50 ppm
    • Industrial or extended commercial temp
    • 1.8V or 2.5V to 3.3V supply voltage
    • Small 2016 & 2520 packages for all frequencies, voltages and stabilities
    • Low power consumption
    • 1.2 uA typical standby current (1.8V)
    • 3.6mA typical active current (1.8V)