LCDA24.TBT
ESD Protection Device, 55 V, SOIC, 8 Pins, 24 V, 5 pF, LCDA
Manufacturer:Semtech
Avnet Manufacturer Part #: LCDA24.TBT
Secondary Manufacturer Part#: LCDA24.TBT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The LCDA24 of TVS arrays are designed to protect sensitive electronics from damage or latch-up due to ESD and other voltage induced transient events. Each device will protect two high-speed lines. They are available with operating voltages of 24V. They are bidirectional devices and may be used on lines where the signal polarities are above and below ground.TVS diodes are solid state devices designed specifically for transient suppression. They offer desirable characteristics for board level protection including fast response time, low operating and clamping voltage and no device degradation. The LCDA24 devices feature low capacitance compensation diodes in series with standard TVS diodes to provide an integrated, low capacitance solution for use on high-speed interfaces.The LCDA24 devices may be used to meet the immunity requirements of IEC 61000-4-2, level 4.
  • Transient protection for high-speed data lines to:
    • IEC 61000-4-2 (ESD) ±15kV (air), ±8kV (contact)
    • IEC 61000-4-4 (EFT) 40A (5/50ns)
    • IEC 61000-4-5 (lightning) (8/20µs)
  • Protects two I/O lines
  • Low capacitance for high-speed data lines
  • Working voltages: 24V