LCDA15C-1.TCT
ESD Protection Device, 33 V, SOT-143, 4 Pins, 15 V, 15 pF, LCDAxxC-1
Manufacturer:Semtech
Avnet Manufacturer Part #: LCDA15C-1.TCT
Secondary Manufacturer Part#: LCDA15C-1.TCT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The LCDA15C-1 is a low capacitance transient voltage suppressor (TVS) diode array. It is designed to protect sensitive CMOS ICs from the damaging effects of ESD and lightning. Each device will protect one line in common (line-to-ground) mode or one line pair in metallic (Line-to-line) mode. They are low capacitance (< 15pF) making them suitable for use on high-speed telecom and datacom interfaces without signal degradation.The configuration of the LCDA15C-1 has been optimized for easy layout on high density boards. The small SOT-143 package minimizes required board space. These devices will handle up to 20 Amps for an 8/20µs lightning impulse. The low inductance construction minimizes voltage overshoot during high current surges.The LCDA15C-1 may be used to protect ADSL interfaces, multi-protocol serial transceivers, portable electronics, and wireless systems.
  • Transient protection to high-speed data lines
    • IEC 61000-4-2 (ESD) ±15kV (air), ±8kV (contact)
    • IEC 61000-4-4 (EFT) 40A (5/50ns)
    • IEC 61000-4-5 (Lightning) 0.5kV, 12A (8/20µs)
  • Configuration optimized for easy board layout
  • Protects one line pair
  • Low capacitance (<15pF) for high-speed interfaces
  • Low clamping voltage
  • Low leakage current
  • Operating voltage: 15V
  • Solid-state silicon-avalanche technology
  • Reverse stand-off voltage ,Vrwm(Max) =15V