XLH726100.000000I
Oscillator, 100 MHz, 25 ppm, SMD, 7mm x 5mm, 2.5 V, LVCMOS, XL
Manufacturer:Renesas Electronics
Avnet Manufacturer Part #: XLH726100.000000I
Secondary Manufacturer Part#: XLH726100.000000I
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The XLH is an HCMOS Crystal Oscillator with 750fs typical phase jitter over 12kHz to 20 MHz bandwidth. Available in a wide frequency range from 0.750MHz to 250MHz, the IDT XLH Series Crystal Oscillator utilizes a family of proprietary ASICs, with a key focus on noise reduction technologies. The 3rd order Delta Sigma Modulator reduces noise to the levels that are comparable to traditional Bulk Quartz and SAW oscillators. With short lead-time, low cost, low noise, wide frequency range, excellent ambient performance, the XLH is an excellent choice over the conventional technologies. The XLH has stabilities as tight as ±20ppm with extremely quick delivery for both standard and custom frequencies.
  • Frequency range: 0.750 to 250 MHz
  • Output Type: HCMOS/LVCMOS Compatible
  • Frequency Stability: ± 20ppm, ± 25ppm, ± 50ppm, or ± 100 ppm
  • Supply Voltage: 2.5V or 3.3V
  • Phase Jitter (1.875MHz to 20MHz): 225fs typical
  • Phase Jitter (12kHz to 20MHz): 750fs typical
  • Package options:
    • 3.2mm x 2.5mm x 1.0mm (JX4)
    • 5.0mm x 3.2mm x 1.2mm (JS4)
    • 7.0mm x 5.0mm x 1.3mm (JU4)
  • Operating Temperatures: -20°C to +70°C or -40°C to +85°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 MHz
25 ppm
15 pF
85 °C
-40 °C
SMD, 7mm x 5mm
LVCMOS
XL Series
2.5 V