PA4344.223ANLT
Power Inductor (SMD), 22 uH, ± 20%, 13.5 A, Shielded, 13.5 A, 17.8mm x 16.9mm x 6.7mm
Manufacturer:Pulse Electronics
Avnet Manufacturer Part #: PA4344.223ANLT
Secondary Manufacturer Part#: PA4344.223ANLT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • NEW - AEC-Q200 Qualified
  • Height: 7.0mm Max
  • Footprint: 17.7mm x 17.2mm Max
  • Current Rating: up to 52.0A
  • Inductance Range: 1.0uH to 100uH
  • Shielded construction and compact design
  • High current, low DCR, and high efficiency
  • Minimized acoustic noise and minimized leakage flux
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
24
22 uH
20
Shielded
6.7 mm
17.8 mm
PA4344.XXXANLT Series
16.9 mm
13.5 A
13.5 A