P0751.153NLT
Power Inductor (SMD), 15 uH, ± 20%, 3.1 A, Unshielded, 3 A, 12.95mm x 9.4mm x 5.46mm
Manufacturer:Pulse Electronics
Avnet Manufacturer Part #: P0751.153NLT
Secondary Manufacturer Part#: P0751.153NLT
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Height: 5.5mm Max
  • Footprint: 13.0mm x 9.4mm Max
  • Current Rating: up to 6.8A
  • Inductance Range: 1.0µH to 1000µH
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.055 Ohm
15 uH
±20%
Unshielded
5.46 mm
12.95 mm
P0751NL Series
9.4 mm
3 A
3 A