EEE-HA1A101WP
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 100 uF, 10 V, 1000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-HA1A101WP
Secondary Manufacturer Part#: EEE-HA1A101WP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic HA series capacitors are automotive grade, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF.
  • SMD Electrolytic
  • Low impedance
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
Description Value
100 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
1000 hours @ 105°C
MSL 2A - 4 weeks
105 °C
-40 °C
Polar
6.3 mm
5.4 mm
6.3 x 5.4
AEC-Q200
71 mA
10 V