EEE-FK0J471AP
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 470 uF, 6.3 V, 2000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-FK0J471AP
Secondary Manufacturer Part#: EEE-FK0J471AP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors suitable for high temperature lead free reflow. The capacitance value ranges from 4.7µF to 1500µF. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • High reliability
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 35VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 105°C
  • Operating temperature range -55°C to 105°C
Description Value
470 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
2000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
8 mm
10.2 mm
8 x 10.2
AEC-Q200
600 mA
6.3 V