EEE-FC1V4R7R
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 4.7 uF, 35 V, 1000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-FC1V4R7R
Secondary Manufacturer Part#: EEE-FC1V4R7R
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic EEEFC series capacitors are automotive grade, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF. These capacitors are solution for low impedance solutions.
  • SMD Electrolytic
  • Low impedance
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h at 105°C
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
  • High reliability
Description Value
4.7 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
1000 hours @ 105°C
105 °C
-40 °C
Polar
4 mm
5.4 mm
4 x 5.4
AEC-Q200
60 mA
35 V