ECQ-E2105KB
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET, Radial Box - 2 Pin, 1 uF, ± 10%, 250 V, Through Hole
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECQ-E2105KB
Secondary Manufacturer Part#: ECQ-E2105KB
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Self-healing property
  • Small size
  • Excellent electrical characteristics
  • Through hole termination
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
Radial Leaded
12.5 mm
105 °C
-40 °C
14 mm
15.3 mm
7 mm
-888
125 V
250 V