ECQ-E10103KF
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET, Radial Box - 2 Pin, 0.01 uF, ± 10%, 400 V, 1 kV
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECQ-E10103KF
Secondary Manufacturer Part#: ECQ-E10103KF
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Self-healing property
  • Excellent electrical characteristics
  • Flame retardant epoxy resin coating
  • RoHS directive compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.01 uF
± 10%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
Radial Leaded
12.5 mm
105 °C
-40 °C
11 mm
15.5 mm
6 mm
-888
400 V
1 kV