ECH-U1H103GX5
General Purpose Film Capacitor, Metallized PPS Stacked, 1206 [3216 Metric], 0.01 uF, ± 2%, 30 V
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECH-U1H103GX5
Secondary Manufacturer Part#: ECH-U1H103GX5
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Stacked metallized PPS film as dielectric with simple mould-less construction
  • Small in size (minimum size 1.6mm × 0.8mm)
  • 85°C, 85%RH, W.V. x 1.0 for 500hours
  • Suitable for reflow soldering
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.01 uF
± 2%
1206 [3216 Metric]
Surface Mount
Standard Terminal
GRADE II (Test Condition B)
-888
125 °C
-55 °C
1.1 mm
1.1 mm
1.6 mm
-888
30 V
50 V