2R5TPF680M6L
Tantalum Polymer Capacitor, 680 uF, ± 20%, 2.5 V, D3L Size Code, 0.006 ohm, 2917 [7343 Metric]
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: 2R5TPF680M6L
Secondary Manufacturer Part#: 2R5TPF680M6L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
2R5TPF680M6L is a TPF series surface mount type conductive polymer tantalum solid capacitor.
  • 680µF rated capacitance
  • Super low ESR
  • Large capacitance
  • Endurance: 2000h at +105°C
  • Category temperature range from -55°C to +105°C
  • Rated voltage of 2.5V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
680 uF
± 20%
2917 [7343 Metric]
0.006 Ohm
D3L
105 °C
-55 °C
2.8 mm
7.3 mm
4.3 mm
-888
4.4 A
2.5 V