16SVPC39MV
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 39 uF, 16 V, Radial Can - SMD, 0.027 ohm
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: 16SVPC39MV
Secondary Manufacturer Part#: 16SVPC39MV
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Low ESR (9 to 30 mO)
  • Large capacitance (2,700 µF max.)
  • RoHS compliance, Halogen free
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
39 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Surface Mount
Solder
0.027 Ohm
2000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
5 mm
5.9 mm
5 X 5.9
2.35 A
16 V